Publikationer

Ny korsæson - nye korsange

Danske Folkekor har leveret nye musikiéer.

De to kormusiksamlinger, udgivet i henholdsvis 2019 og 2021, indeholder begge værker bestilt af Danske Folkekor

De blev sendt ud som gaver til alle vores medlemmer, og der findes øvefiler.

Læs mere om værkerne her

 

 

Syng i kor ved

juletid

Danske Folkekor har valgt at fejre genåbningen efter Corona-pandemien med en velkommen-tilbage-gave til foreningens medlemmer.

Det blev en julegave i form af 6 nye sange under titlen Syng i kor ved juletid. Musik og tekst er hovedsagelig af populære ophavsmænd fra de seneste generationer af Højskolesangbogen og Kirkesangbogen.

Alt ialt 6 gode bidrag til fornyelse af julekoncerternes repertoire

Få et smugkig på noderne her

Øvefiler - lyt her.

 

 

 

Musikken i Danske Folkekor 1992-2017   

Som det måske er jer bekendt, bestiller vi i Danske Folkekor ny musik til særlige anledninger, fordi vi gerne vil inspirere korene til at se og benytte ny og interessant musik, men også fordi vi har en pligt til at opdatere og følge med tiden.

Læs mere her.

 

 

 
 
 
 
 
 
 

I forbindelse med Danske Folkekors 90-års jubilæum skrev Gunnar Kragelund en række artikler om musikken i Danske Folkekor gennem alle årene. Disse blev ved 100-året suppleret af Bent Påske, og tilsammen udgør artiklerne Danske Folkekors historie i store træk.

 

 

 

 

Træd varsomt - om rettigheder

Hvad må  man og hvad må man ikke, når man selv vil arrangere - læs mere her 
Januar 2014

 

Hvad skal vi synge - er SAB løsningen?

Indlæg fra Bent Påske, Danske Folkekors Musikudvalg - læs mere her 
April 2014